Anneler Günü

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan "Rhea" onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlarmış. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlarmış.
ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişleyip, oradan da bütün Dünya'ya yayılmış. Vikipedi'nin yalancısıyım.
Küçük mutfak robotlarının yıllık satışını yaptığı gün bugün. Kararsızlıktan anneme hala bir hediye alamadım. Mutfak robotu kalmadı artık. Küçükken kolaydı hediye işi, zaten genelde okulda hallolurdu. Özene bezene bir kart hazırlardık. Şimdi hediye seçimi zorlaştı. Belki yine bir kart hazırlasam daha değerli olur. Olmadı bir çiçek alın, yanağından öpün, onun sevgisi karşılıksız!

11 yorum :

 1. Annler günü ve bu gibi özel günler dediğiniz gibi şirketlerin eşya satma günü olmuş durumda.
  Gidip bahçeden, kırdan çiçek koparmak, kart hazırlayıp vermek ve en önemlisi de "Seni Seviyorum anne" demek sanırım çok daha samimi ve özel. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abi kır kalmadı, aldığımız çiçek bile yapay :D

   Sil
 2. Hikayesini bilmiyordum :)
  Bir çiçek ve bir de sen yetersin annene :)
  Onun en değerli varlığından başka hediye mi olur :)

  YanıtlaSil
 3. Günü, ticari amaçlı kullananlar var veya yok, mühim değil.
  İyi ki anneler günü var çok seviyorum bugünü :))

  YanıtlaSil
 4. Maalesef anneler günü insanları istismar etme günü oldu, kapitalizm işte, bir şeyler satacaklar hani utanmasalar anneler günü için matkap takımına indirim yapacaklar yanına bedava yıldız tornavida filan:))))
  sevgiler:)

  YanıtlaSil
 5. Hangi ırkta olursa olsun anne baş tacıdır. :D Kutlamak bile yetebiliyor bazen. Hediye dediğin nedir ki ? Tüm annelerin anneler gününü de kutluyorum tabi.

  YanıtlaSil
 6. Bu değerli bilgi için gerçekten teşekkür ederim iyi ki yazmışsın, anneler gününün nerden geldiği herkes tarafından bilinmesi lazım çünkü...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 7. Teşekkürler güzel düşünceleriniz için.

  YanıtlaSil