Breaking Bad Değerlendirmesi

65.Emmy Ödüllerinde 'En İyi Drama Dizisi' ödülünü alan, Bryan Cranston'ı ABD'nin en iyi aktörleri arasına sokan Breaking Bad'in bitişi üzerinden yaklaşık 5 ay geçti. Diziye biraz geç başladığımdan son bölümü izleyeli 1 ay kadar oldu. Blogu yeni açtım, yazacak birçok yazım vardı, gecikti bu yazı. Daha da erteleyip, unutmadan genel bir değerlendirme yazmak istedim.

6 sezon süren diziye, şimdi üzerinden zaman geçtikten sonra daha geniş açıdan bakabiliyorum. Dizinin ilk sezonu oldukça iyiydi. (Discovery'nin meşhur programı Mythbusters bile dizide geçen sahneleri test ettiği bir bölüm yayınladı. Buradan bakabilirsiniz.) Sanırım bu ilk sezon ekrandaki yerini sağlamlaştırdı ve belli bir kitle topladı. 2. ve 3.sezon için aslında dizinin genel kalitesinin altında kaldığını söyleyebilirim. Fakat bu sezonlar bile Breaking Bad'i en iyi diziler arasında tuttu. Bu diziye bir kere başlamanız, sizi sonunu izlemek için zorluyor. Çünkü ortada çok dikkat çekici ve ilginç bir hikaye var. 50 yaşında bir kimya öğretmeni kanser olduktan sonra uyuşturucu üretmeye başlıyor! Sanırım bu hikayenin sonunu herkes merak eder.

4, 5 ve 6. sezonlar çok iyilerdi. Heyecan her bölüm giderek arttı. Fakat final olmadı be Vince! Ucu çok açık bırakıldı maalesef. Bir kaç saniyede olsa Walt'tan sonrasını görmek isterdik. Cefasını Walt babamız çekti sefasını Jesse sürdü. Walt'un ağzından yaptığı işleri sürekli ailesi için yaptığını duyduk. Fakat finalde ailesi ile bile tam olarak vedalaşamadı. Bütün bu küçük detayların dışında daha derin şeyler de beklerdim. Walt'un amacının sadece ailesine para bırakmak olmadığı gibi mesela. Genel olarak en bariz hata şu: Hank'in güme gitmesi! Hank gibi adamı vurdular da çöle gömdüler, daha da ilgilenen olmadı, oy dağlar. ♪♫♪♪♫  Bu sitemler uzar gider, burada kesiyorum.
Unutulacak gibi değil!


Final bölümü için forumlarda bakıyorum, 'Vay, o araba orada durur muymuş, vay Walt nasıl vurulmuş?' O değilde bu eleştirileri yapanlar bilgisayarı kapatıp, oturma odasına gidip Arka Sokaklar izliyor ya, o kafa ne kafası acaba?


Küçük detaylara takılmamak lazım. Tabii ki benimde eleştirdiğim yönleri oldu fakat 'acısıyla, tatlısıyla' en iyi diziler arasındaki yerini çoktan aldı. Walter White karakteri TV tarihinin unutulmazları arasına girdi. Bazı bölümlerinin sinema filminden aşağı kalır yanı yoktur. Heisenberg'ü her zaman aklımızın bir köşesinde hatırlayacağız. Son olarak dizinin hayranları için aşağıdaki şarkıyı paylaşıyorum, oturun ağlayın şimdi :(


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder